top of page

MÜZİK VE AĞRI

Müzik ağrının azalmasına katkı sağlayabilir mi?

 

Radyoda sevdiğimiz bir müzik çalarken kendimizi çok iyi hissederiz, içimiz ısınır, mutlu oluruz. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar müziğin sadece ruhumuza değil ağrımıza da iyi geldiği konusunda kanıtları ortaya koymakta.

 

Bir çalışmada 1 hafta boyunca, günde 1 saat müzik dinlemenin ağrıyı %21, depresyonu da %25 azalttığı gösterildi. Uyku kaliteleri artmış, kendilerini yetkin hissediyorlardı. Müzik dinlemeyen kontrol hastalarının ise kronik ağrıları ve psikolojik durumları değişmediği bildirildi. Hastalar ortalama 6,5 yıldır ağrılı osteoartrit, disk sorunları ve romatoid artriti tanıları ile izlenmektelerdi.

 

Cleveland Clinic’te çalışan bir hemşire grubu olan Siedlecki ve arkadaşlarına bir başka destek de, dünyada kanıta dayalı tıbbın temel taşlarından olan Cochrane Review grubu, müziğin sağlığa olan etkilerinin araştırıldığı 51 makaleyi sistemik olarak değerlendirdiği çalışmada, müzik dinleyenlerin hem ağrısının daha düşük şiddette olduğunu, hem de daha az ağrı kesici gereksinimleri olduğunu belirtti.

Başka çalışmalar da ameliyat sonrası ağrıların da, ameliyat sonrası müzik dinleyen grupta, dinlemeyenlere göre daha az görüldüğünü gösteriyor.

 

Peki müzik nasıl etkili olabilir?

  • Kişinin dikkatini o tarafa çekebilir ve ağrısı dışında bir şeye konsantre eder

  • Vücuttan endorfin salınmasını sağlayabilir, endorfinler insan vücudunda salınan ve ağrıyı azaltan hormonlardır.

  • Yavaş müzik insanın daha yavaş soluk alması ve kalp hızını azaltarak gevşemesine katkıda bulunabilir

  • Müzik kişiye bir kontrol hissi verebilir

 

Elbette ki bu tedavinin tamamlayıcı bir yöntem olduğunu unutmamak gerek ve Cochrane grubunun makalesinin sonunda belirttiği gibi altta yatan nedene yönelik tedavinin mutlaka devam etmesi gerektiğini bilmek gerekli.

 

Sevgili hastalarım, o zaman şimdi radyo, televizyon, CD, MP3 ne bulursanız, 1 saat sevdiğiniz bir şeyler dinleyin. Hiç bir zararı olmayan, hem belki de unuttuğunuz parçaları anılarınızdan çağırıp hoş bir seda gelecek kulaklarınıza...

Denemeye değer...

 

Prof. Dr. Altan Şahin

16.10.2015 (SAW-BRU TK1945)

bottom of page