top of page

AKILCI AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Ağrı, sıklıkla önemli bir hastalığın işareti olabilir. Ağrınız olduğunda ilk yapılacak şey, bir doktora başvurarak ağrının nedeninin araştırılması olmalıdır. Doktor gerekli görürse, ağrının kontrolü için klinik durumunuza uygun olan ilacın kullanımını önerebilir. Doktor kontrolü dışında bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler, ağrıyı hafifleterek altta yatan hastalığın tanısının konulamamasında gecikme ya da tanının atlanmasına neden olabilir. Bu nedenle ağrı kesici kullanırken mutlaka doktora danışılması ve reçete doğrultusunda ağrı kesici ilacını kullanması gerekmektedir. Ağrı kesiciler doktor reçetesiyle eczanelerden temin edilmeli, başka yollarla edinilip kullanılmamalıdır.

 

Hastalığınızın durumuna, beraberinde olan hastalıklara ve kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime göre tercih edilecek ağrı kesici grubu ve dozu değişebilmektedir. Bilinçsizce kullanılan ağrı kesicilerin size zarar verebileceği unutulmamalıdır.

 

Nonsteroidal ağrı kesicilerin kullanımında en sık rastlanılan yan etkiler mide barsak problemleridir. Bu grup ağrı kesiciler sindirim sisteminde kanama, ülser gelişimi, mide veya barsak delinmesi gibi ciddi problemlere yol açabilir. Ayrıca bu tür ağrı kesiciler kalp damar sisteminde ölümcül olabilecek pıhtı kaynaklı olaylara neden olarak kalp krizi ve inme riskinde artışa da yol açabilir. Tedavi ile kontrol altında olan kan basıncının (tansiyon) da bu grup ağrı kesicilerin kullanımı ile yükselebileceği unutulmamalıdır.

 

Özellikle astım hastalarında bazı ağrı kesiciler astım atağı riskini artırabilir. Bu hastalarda ağrı kesici kullanımında çok daha dikkatli olunmalıdır.

 

Bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler böbrekler ve karaciğer başta olmak üzere birçok organda sorunlara yol açabilir.

 

Çocuk hastalarda, kadınlarda gebelikte ve emzirme dönemlerinde ağrı kesici kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

 

Günümüzde ağrı kesici olarak kullanılan kimyasal ve fiziksel özellikleri birbirlerinden oldukça farklılık  gösterebilen çok çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bunların her birinin diğerinden farklı amaçlarla, farklı kullanım şekilleriyle, farklı dozlarda kullanımları söz konusudur. Bir hastaya iyi gelen bir ağrı kesici başkasına iyi gelmeyebilir ve hatta ona zarar verebilir. Bu nedenle bir başkasına ilaç önerisinde bulunulmak o kişi için faydalı olmayıp zararlı da olabilir.

 

Ağrı kesici almadan önce kullandığınız diğer ilaçlar ve bitkisel ürünler hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Bu ilaç ve ürünler, kullandığınız ağrı kesiciyle etkileşip bazı yan etkilerin ortaya çıkma riskini arttırabilir.

 

Ağrı kesici kullanımı sırasında beklenmedik bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Ağrı kesici kullanılması gereken hallerde bu ilacın akılcı şekilde kullanımının sağlanması için yapılması gerekenlerden bazıları aşağıda özetlenmiştir;

  • Ağrı kesiciyi doktor kontrolünde kullanınız.

  • Ağrı kesici tedavisine neden ihtiyacınız olduğunu doktorunuzdan öğreniniz.

  • Ağrı kesici tedavisine ihtiyacınız olduğu durumda, ağrınızı hafifletebilecek bazı yaşam biçimi değişikliklerini, ilaç-dışı tedavi ve önerileri ( kilo verme, egzersiz, sigara içilmemesi, bazı yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olması) doktorunuzdan öğreniniz.

  • Tedaviniz yönlendirilirken doktorunuzun sorduklarına dikkatlice yanıt veriniz. Sizin için en doğru ağrı kesicinin verilmesinde bu çok önemlidir.

  • Size reçete edilen ağrı kesicinin ne zaman etkisini göstereceğini, etkisinin ne kadar süreceğini, ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini (günde kaç kere, ne miktarda, günün hangi saatlerinde, yemeklerden önce/sonra, kaç gün süreyle) diğer kullandığınız ilaçlarla ve sizin sağlık durumunuzla nasıl etkileşebileceğini, ilacın olası yan etkilerini, bu yan etkilerle karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini, ilacı kullanırken uyulması gereken özel kurallar olup olmadığını ve ilaç tedavisiyle ilgili olarak hangi durumlarda doktorunuza tekrar başvurmanız gerektiğini öğreniniz.

  • Tedaviniz sırasında ya da sonrasında kontrole gelip gelmeyeceğinizi, kontrole gelecekseniz, bunun için yapılması gereken herhangi bir hazırlık olup olmadığını öğreniniz.

bottom of page